AK PARTİ AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

AK PARTİ AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

SON DAKİKA: AK PARTİ AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU: MUSTAFA SAVAŞ

Adalet ve Kalkın Partisi Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayını Mustafa Savaş olarak açıkladı. Peki Mustafa savaş kimdir?

 

Mustafa Savaş, 1965 yılında Aydın'ın Çine ilçesinde dünyaya geldi. Baba adı Ali, anne adı Nevcihan'dır. İzmir Atatürk Lisesi'ni tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra müfettiş yardımcılığı göreviyle başladığı Halk Bankası'nda ilerleyen yıllarda müfettişlik, şube müdürlüğü, daire başkanlığı gibi farklı kademelerde görevler üstlendi. 

2001 Türkiye Ekonomik Krizi sonrasında Halk Bankası'nın yeniden yapılanması aşamasında Genel Müdür Yardımcısı görevine getirildi. Bankanın sigorta şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2002'den 2009'a Risk Yönetimi ve İç Kontrol Genel Müdür Yardımcısı, 2009-2010 döneminde Risk Takip ve Tasfiye Genel Müdür Yardımcısı, 2010-2011 tarihleri arasında Bireysel Krediler Genel Müdür Yardımcısı, 2011'de Mevduat ve Nakit Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı ve 2011'den siyasete ağırlık verdiği 2014 yılına kadar da Finansal Yönetim ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 

Halk Bankası'nda genel müdür yardımcısı olarak görev yapmakta olan Savaş, 2011 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Aydın milletvekili adayı oldu. AK Parti'nin 3 milletvekili çıkarttığı bu seçimde, 4. sıradan adaylığı sebebiyle meclise giremedi. Siyaset yarışına Aydın'da devam eden Mustafa Savaş, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'nin adayı oldu. % 29.1 oranında oy alarak seçimi ikinci sırada tamamladı.2015 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde Ak Parti'den Aydın milletvekili adayı olarak gösterildi. 

Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde daha üst sıralarda yer alması beklenen Savaş, 4. sıradan aday gösterildiği seçimde Ak Parti iki milletvekili çıkarabildi. Ancak Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde ise Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Aydın'da 3. sıradan adayı oldu.Partisinin Aydın'daki oy oranının %29.7'den %34.4'e çıktığı sonuçlar neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Aydın Milletvekili olarak girmeye hak kazandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görev üstlendi.Aralık 2015'de ise AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin yardımcısı olarak parti yönetiminde de görev üstlendi.

Orta düzeyde İngilizce bilen Mustafa Savaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler