Ahmet Hakan, kabinede yer alacak muhtemel bakanları açıkladı

Ahmet Hakan, kabinede yer alacak muhtemel bakanları açıkladı

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından açıklanacak yeni kabinede yer alması muhtemel isimlerin listesini çıkardı.


Ankara'da aralarında eski milletvekili, bürokrat ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyle görüştüğünü belirten Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde iş adamı Ethem Sancak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Fatih Dönmez'in yer almasının muhtemel olduğunu yazdı.

Hakan, adalet bakanı olarak da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile eski MHP milletvekillerinden hukukçu Mehmet Parsak'ın adlarının geçtiğini söyledi. Hakan, AB Bakanı Ömer Çelik'in de 'cumhurbaşkanı yardımcısı' olacağının söylendiğini aktardı.

"En az 22 danışman, 12 genel müdür yardımcısı, 11 müstahdemle temas kurdum ve 'yeni kabinede kimler olacak' sorusuna cevap aradım" diyen Hakan'ın elde ettiği sonuçlar şöyle:

ETHEM SANCAK: Evet, evet! Doğruymuş! Ankara'da hemen hemen herkes Ethem Sancak'ın bakan olabileceğine işaret ediyor. Çok ama çok küçük bir azınlık Ethem Bey'e Milli Savunma Bakanlığı koltuğunu layık görürken büyük çoğunluk "Savunma Bakanı değil, Ticaret Bakanı olacak" diyor. Dur bakalım, ne olacak?

ADALET BAKANI: "Adalet Bakanı kim olacak" sorusuna verilen cevaplarda ise iki isim ön plana çıkıyor: Şu anki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile eski MHP milletvekillerinden hukukçu Mehmet Parsak… Dur bakalım, ne olacak?

İBRAHİM KALIN: Çok net ve çok kesin olmamakla birlikte İbrahim Kalın'ın yeni Dışişleri Bakanı olacağı söyleniyor. Bazıları İbrahim Kalın'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olabileceğini de söylüyorlar. Ancak Dışişleri Bakanı olacağını söyleyenler daha ağır basıyor. Dur bakalım, ne olacak?

ÖMER ÇELİK: Her kuliste, her değerlendirmede, her yorumda adı geçiyor Ömer Çelik'in… Ağırlıklı olarak "cumhurbaşkanı yardımcısı" olacağı söyleniyor. Ama yine de dur bakalım ne olacak?


'EKONOMİ YÖNETİMİNDE NAİL OLPAK İSMİ GEÇİYOR'

İÇİŞLERİ BAKANI: Ankara'ya ilk geldiğimde herkes İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce'nin (Dikkat! Muharrem değil Muhterem) İçişleri Bakanı olabileceğini söylüyordu… Akşama doğru hava birden değişti. Neden değişti, nasıl değişti? Bilmiyorum. Ama bildiğim şu: Akşama doğru bütün kulislerde İstanbul Valisi Vasip Şahin'in adı dolaşmaya başladı. Dur bakalım, ne olacak?

ENERJİ BAKANI: Şu anda Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Fatih Dönmez'in bu göreve getirileceğini söyleyenler var. Ancak kulislerde konuşulanlara bakılırsa bu görev için sürpriz isimler de söz konusu olabilirmiş. Dur bakalım, ne olacak?

EKONOMİ: Ekonomi yönetiminde bakan olarak görev alacak isimler bir sır gibi gizli… Ali Babacan'dan söz eden yok. Mehmet Şimşek adı azıcık geçiyor. Ama Nail Olpak ismi her yerde… Hangi bakanlığa getirileceği söylenmiyor ama MÜSİAD'da başkanlık yapmış, iş dünyasından gelen Nail Olpak'ın bakan olacağı ağırlıklı olarak konuşuluyor. Dur bakalım, ne olacak?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler