2021 DGS Taban ve Tavan puanları ve kontenjanları belli oldu

2021 DGS Taban ve Tavan puanları ve kontenjanları belli oldu

ÖSYM, DGS taban ve tavan puanları ile kontenjanları açıklandı.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, 2021 DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihi 13 Ağustos olarak açıklamıştı. 2021 yılında DGS sınavına katılan adaylar sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih dönemini başlayacak. DGS taban ve tavan puanlarını son günlerin en çok araştırılan konularından biri. Önlisans ve Meslek Yüksek Okulu mezunlarının katıldığı 2021 DGS taban puanları ve tavan puanları nedir? İşte 2021 DGS Sayısal ve sözel kontenjanlar!
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2021 DGS taban puanları ve tavan puanlarını adaylarla paylaştı. 2021 DGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adayların tercih maratonu başlayacak. İşte 2021 DGS taban puanları ve kontenjanları

2021 DGS TABAN PUANLARI VE TAVAN PUANLARI BELLİ OLDU!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih yapacak adaylar tarafından merak edilen taban puanları ve tavan puanları açıkladı.

2021 DGS TABAN PUANLARI VE TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2021 DGS KONTENJANLARI AÇIKLANDI


Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir.

Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. 21 Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.