50 Milyonluk et vurgunu yapanlar BDDK Başkanı Akben'i bile ziyaret etmiş!

50 Milyonluk et vurgunu yapanlar BDDK Başkanı Akben'i bile ziyaret etmiş!

‘Kasap Amca Vurgunu’ başlığı ile geçen yıl gündeme gelen olayla ilgili yeni gelişmeler yaşandı

Çeşitli illerdeki besicileri 50 milyon lira dolandırdıkları iddia edilen şebeke bu kez Kars’ta ortaya çıktı. Haklarındaki savcılık soruşturması süren şebekenin Kars’taki besicilerden aldığı 7 milyon liralık canlı hayvanla sırra kadem bastıkları ortaya çıktı. İstanbul’da devam eden soruşturma kapsamında ise geçen ay, şebekenin bir üyesi tutuklandı. Soruşturma kapsamında, İnsan ve İrfan Vakfı Başkanı Mehmet Fatih Çıtlak da şüpheli sıfatı ile ifade verdi. 

‘Kasap Amca Vurgunu’ başlığı ile geçen yıl gündeme gelen olayla ilgili yeni gelişmelerin yaşandığı öğrenildi. Malatya, Amasya, Adana, Konya gibi 10’a yakın ilde besicilik yapan çok sayıda üreticiyi dolandırmakla suçlanan şebeke üyeleri bu kez Kars’a dayandı.

ÇEKLER KARŞILIKSIZ ÇIKTI

Türkiye’nin önemli canlı hayvan ticaretinin yapıldığı illerden biri olan Kars’ta çok sayıda besici hayvanlarını, İstanbul’da devam eden soruşturmanın şüpheli listesindeki kişilere sattı.

Liderliğini, hakkında yakalama kararı bulunan ve sahte nüfus cüzdanı ile dolaştığı belirtilen Hamit Avcı ile Yaşar Eti’nin yaptığı iddia edilen şebeke, kentteki birçok besiciden hayvan aldı. Kimi besiciye çek kimine senet verildi. Ancak, çekler karşılıksız çıktığı gibi senetler de ödenmedi.


 
Şebekenin lideri Hamit Avcı (su içen), Vakıf Başkanı Çıtlak'ın, BBDK Başkanı Mehmet Ali Akben ile yaptığı görüşmeye de katıldı. 19 Milyon TL dolandırılan Mahmut Çelik, "Beni, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) Başkan Yardımcısı’nın yanına götürdüler. Yapacağımız işi anlattılar. BBDK Başkanı ise bu iş için 12 milyon kredi çıkabileceğini söyledi" diye ifade vermişti.

HAYVANLAR BUHARLAŞTI 

Kars Ticaret Borsası’ndan bir yetkili, “Besicinin aylarca emek vererek kesime hazır hale getirdiği hayvanları, bir gün içinde buharlaştı. Dolandırılan para tutarı 7 milyonu aşıyor” dedi. Aynı yetkili, satışını yaptıkları hayvanların parasını alamayan kimi besicinin, bankalara borçlandığını kaydetti.

BİR KİŞİ TUTUKLANDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, dolandırılan kişilerden Mahmut Çelik’in şikâyeti sonrası başlattığı soruşturmada şüphelilerden Yusuf Aydın’ın geçen 1 Mayıs’ta tutuklandığı ortaya çıktı.

İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanan Yusuf Aydın, Çelik’i dolandıran ismin Hamit A. olduğunu öne sürdü. Edinilen bilgilere göre savcılık, şüphelilerden Fatih Dündar, Hüseyin Güleç, Günay Dündar, Hakan Adıgüzel,  Cahit Demirel, Gaye Kara ile akaryakıt istasyonu sahibi Yaşar Eti’nin ifadesini aldı. Bir diğer şüpheli Hamit Avcı hakkında ise, yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Şüphelilerin, verdikleri ifadelerde birbirlerini suçladı.

Şüphelilerden biri de Cahit Demirel... Demirel'in şimdilerde Antalya'da büyük bir et saış mağazası açtığı öğrenildi.

VAKIF BAŞKANI DA İFADE VERDİ

Şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan bir diğer isim ise İnsan ve İrfan Vakfı Başkanı Mehmet Fatih Çıtlak oldu. Vakıf adına herhangi bir şirket ile anlaşmadıklarını söyleyerek Mahmut Çelik’in dolandırılması olayı ile ilgisinin olmadığını öne sürdü. Çıtlak, Çelik’in dolandırıldığını öğrendikten sonra sorunun çözülmesi için devreye girdiğini belirterek “Olayı çözmek amacıyla Mahmut Çelik, Zülkarneyn Bey, Yusuf Aydın ve Hamit Avcı’yı çağırdım. Taraflar arasındaki sıkıntıyı çözmek ve de adımın karıştığı olayı da temizlemek amacıyla tarafları bir araya getirdim. Yaklaşık 15 dakika içerisinde Yusuf Aydın ve Hamit Avcı, Mahmut Çelik’e borçlarını ikrar ettiler. Zaman ve ödeme vadesini konuşarak senet düzenleyerek ve senedi de imzalayarak Mahmut Çelik’e verdiler” dedi.
 

Dolandırıcılık şebekesinin üyelerinden biri de İbrahim Adıgüzel

‘YUSUF AYDIN, BAŞKANIN TEMSİLCİSİYDİ’

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler