1. YAZARLAR

  2. Levent Erol

  3. ULUSLARARASI BARIŞ GÜNÜ
Levent Erol

Levent Erol

Yazarın Tüm Yazıları >

ULUSLARARASI BARIŞ GÜNÜ

A+A-


Uluslararası Barış Günü, her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanıyor.  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etti ancak yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül Barış Günü olarak kabul edildi.

Dünya Barış Günü kapsamında, dünya çapında barışın tesisi amaçlı çalışmalar yürütülüyor ve her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Barış Çanı,  savaşlarda hayatını kaybeden insan anısına Japonya tarafından yaptırılan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Ve çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler, Nazilerin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 20. yüzyılın 1 Eylül’ü tarihini en kanlı savaşı olması dolayısıyla “Dünya Barış Günü” olarak ilan etti.  SSCB ve Varşova Paktı’nın dağılmasının ardından dünyada 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlayan ülke Türkiye ve KKTC.

Teknolojinin hızla geliştiği ve bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde,  insanlar için barışın temini daha çok önem kazandı. Tüm dünyada şiddet ve terör olaylarına karşı eş zamanlı olarak sesler ve tepkiler yükselirken, barış ve dostluk ortamı insanların özlemini çektiği öncelikli unsur olarak kendini gösteriyor.

Özgürlükçü demokrasi, bireylerin hak ve hürriyetleri evrensel çapta değer bulurken, tüm dünya insanlarının ortak temennisi ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin sürdürülebilir barış ortamının sağlanması yönünde.

Barışmak ne hoş bir sözcük oysa!  Kavga ve dövüşmek ne kadar da kulağa kötü gelen sözcükler…21Eylül Dünya Barış Günü’nde;  kırdığımız dostlarımızı arasak onlarla barışsak ne kadarda güzel olmaz m? .Siyasiler,  dini bayramlarda olduğu gibi genel merkezlerde buluşup birbirlerinin Barış Gününü kutlasalar.. Ne de hoş görüntüler çıkmaz mı?

Bu bağlamda , Yunus’un deyişiyle:

 

Dünyaya gelen göçer

Bir bir şerbetin içer

Bu bir köprüdür geçer

Cahiller onu bilmez

 

Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.