Türk ve Suriyeli Ressamlardan İki Kültür Dört Renk Karma Resim Sergisi

Türk ve Suriyeli Ressamlardan İki Kültür Dört Renk Karma Resim Sergisi

Sanatın evrensel diliyle tüm duyguların tuvallere yansıması; kültürlerin buluşması.

A+A-

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,.jpg

Damsco Group’un ev sahipliğinde iki ülkenin sanatçılarını buluşturan “İki Kültür Dört Renk” Karma Resim Sergisi; 20 – 22 Haziran tarihleri arasında  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat’da  sanatseverleri ağırlayacak.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,.jpg

Suriyeli sanatçılar Abdullatif Aljeemo, Khayyam Zedan ile Türkiyeli sanatçılar Kadir Ablak ve Huri Kiriş’in eserlerinin yer alacağı karma sergiden elde edilecek gelirin bir bölümü ise Türkiye Meme Vakfı’na bağışlanacak.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,.jpg

Serginin küratörlüğünü üstlenen Mehmet Lütfi Şen: “İki Kültür Dört Renk sergisi bir uluslararası sanat buluşması olarak çok değerlidir.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,.jpg

İki farklı ülkeden dört farklı sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi, geçmişe ve bugüne dair imgelerin sanatçılar eliyle hem poetik hem de politik bir izlekten bakılmasına, bununla birlikte mekân, şehir, hafıza, doğa ve hız gibi bireyi çevreleyen unsurların farklı yorumlamalarla izlenmesine imkân hazırladığını belirtiyor.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,.jpg

Soyut eserleri ile bilinen Suriyeli ressam  Khayyam Zedan, bulunduğu coğrafyadaki zorlu yaşam koşulları, kaos ve acıyı resmederken, geleceğe dair umut ışığını da tuvallere yansıtıyor.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,.jpg

Abdullatif Aljeemo ise; eserlerinde dünyanın neresinde olursa olsun her kim kaygı, endişe ve yaşama güçlüğü çekerse, bu, tüm dünyanın endişesi olmalıdır diyor.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,,,,.jpg

Duyguların ortak olmasına dikkat çeken sanatçı, eserlerinde coğrafi sınırları ortadan kaldırarak insana ve insani duygulara odaklanıyor.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,,,,,.jpg

Sosyal gerçekçiliği çağdaş bir bakış açısı ile yorumlayan Kadir Ablak, kentlerin anatomisini tuvallere yansıtırken, kalabalıklar içerisinde yalnızlaşan insana dikkat çekiyor.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,,,,,,-001.jpg

İnsanın yaşam alanı üzerinden insani duyguları vurgulayan  sanatçı, kent kültüründe  bireyselleşen hayatları ve yok olmaya başlayan insani duygulara fırçasıyla hayat veriyor.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi.jpg

Serginin oluşum aşamasında büyük katkılar sağlayan ve serginin ev sahipliğini üstlenen Damsco Group Yönetim Kurulu Başkanı Muhannad Almasri ise; Sanat hayatımızda her zaman önemli bir unsur olmuştur ve her zaman inançlarımızda ve fikirlerimizde iyimserlik ve ilerleme sağlamıştır.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,,,.jpg

İnsan; başlangıcından bu yana, güzellikleri ve süslemeleri üretmeye koyuldu ve yenilik yarattı. Böylece sanat duyumsal ve ruhsal farkındalığın gelişmesinde önemli bir rol üstlendi.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,,,,,,,.jpg

Bunca hüznün ve insan değerlerdeki yıkımın ardından sanatın bize verdiği umuda ve iyimserlik ruhuna tutunmaktan başka bir çaremiz yok.

turk-ve-suriyeli-ressamlardan-iki-kultur-dort-renk-karma-resim-sergisi,,,,,,,,,,,,,,,.jpg

İnsanlığı bilahare sığınılacak bir anne kucağı misali olduğunu inancımızla, bu projeye destek vermeye kara verdik.

İstanbul’da Türk ve Suriyeli sanatçıları bir araya getiren, eserleriyle medeniyetimizi renklendiren ve insanlığımıza kol kanat geren bu sergiyi gönülden destekledik.

Her zaman, herkes için daha iyi bir gelecek yaratmak ve bağlamda katkısı olan sanatçıların ve bu gibi projelerin başarılı olabilmesi için katkıda bulunmaya gayret göstereceklerini ifade ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.