SPD Hidropolitik Akademi’nin Raporu: Ilısu Barajında üç ay içinde enerji üretimine geçilir

SPD Hidropolitik Akademi’nin Raporu: Ilısu Barajında üç ay içinde enerji üretimine geçilir

Ilısu barajında su tutma işlemi sürmekte iken Su Politikaları Derneği Hidropolitik Akademi Merkezi uzmanları tarafından barajdaki su tutma sürecini ve barajın enerji üretimine başlayacağı muhtemel

A+A-

İnş Müh Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız  ve İnş Yük Müh Yusuf Başlamışlı tarafından hazırlanan rapor 18 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı.

Raporda bu raporun hazırlanma nedeni ile ilgili olarak aşağıdaki açıklama yer aldı

Sınıraşan sular üzerindeki büyük barajların rezervuarlarının doldurulması döneminde mansaba bırakılan debi oldukça azalmaktadır Bu nedenle bu konu  ülkelerarasındaki  hidropolitik ilişkilerde önem taşımaktadır. SPD Hidropolitik Akademi, Ilısu Baraj Gölünde suyun tutulmaya başlanmasından sonra gölün dolmasına ve suyun türbinlenerek mansaba bırakılmasına kadar geçecek olan sürede  yapılabilecek spekülasyonları da önlemek amacıyla elde edilen bilgiler ve resmi açıklamalar üzerinden bir çalışma gerçekleştirmiştir.

 

2019_11_ilisu_baraji_2

Bu çalışmada ILISU KONSORSİYUMU Çevre Gurubu tarafından 2005 yılında yayınlanan “Baraj Alanında Hidrolojik Koşullar Rezervuarda Su Tutulması Rezervuarın İşletilmesi Akış Aşağısında Su Seviyesindeki Değişimler” Raporu incelenmiştir. Bu raporda farklı senaryolarla rezervuarın dolması için gereken sürenin tahmini de yer almaktadır.

HPA tarafından yapılan bu çalışmada bu senaryolardan Ilısu’da  su tutma işleminin başladığı döneme, tarımsal sulamaya  ve  meteorolojik koşullara en uygun olanı belirlenmiştir. Bu senaryo ve model üzerinden Ilısu Barajı  rezervuarının enerji üretimine başlama tarihi  ve  dolma süresi tahmin edilmiştir.

KAPAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.