Orhan Selen

Orhan Selen

SEÇİMDE KULLANILAN CAMİLER

A+A-
İzmir’deki camilerin minarelerinden şarkı çalınınca yer yerinden oynadı..
Bu rezilliği kim yaptı? Neden yaptı? Kimin için yaptı ? Bunlar zaman içinde anlaşılacaktır
Akıl sağlığı bozuk bir zavallının yaptığı .eylemimin yapılış biçiminden anlaşılıyor.
Bilinçli olarak camileri siyasette kullananlara ne diyeceğiz?
İşte tam burada aptallıkla alçaklık ayrılmalıdır.
Eğer bunu ayıramazsak alçaklığın ucu açıktır ve yarın bize nasıl zarar vereceğini anlayamayız.
AKP’nin 1 Kasım genel seçimlerinde Avrupa'daki çok sayıda camide siyaset yapması, farklı görüşteki cemaat arasında gerilime yol açmıştı.. Dinî, sosyal ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirmek ve bağlı dernekleri koordine etmek amacıyla kurulan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB), tepkilere rağmen AKP yanlısı uygulamalarını sürdürmesi, bu yöndeki endişeleri artırıyor. Özellikle DİTİB’in, kendi ilke ve prensipleri arasında yer alan “partiler üstü kuruluş” ve “kesinlikle politik faaliyetlerde bulunmaz” düsturlarına rağmen
AKP teşkilatı gibi çalışması, farklı siyasi görüşteki gurbetçileri rahatsız ediyor. AKP’li milletvekili ve temsilcilere camilerde propaganda yapma olanağı sunan DİTİB’in faaliyetleri, bu yöndeki kaygıları alevlendiriyor.
Muhalefet partilerinin temsilcileri de AKP’nin DİTİB ve bazı IGMG camilerini adeta kendi seçim bürosuna çevirerek ibadethanelerden oy devşirdiğinde yakınıyorlar.
CHP, MHP, HDP ve SP temsilcileri, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri yurtdışı oy kullanma sürecinde AKP’nin siyaseti camilere soktuğunu, bunun da cemaat arasında gerginliklere, kavgalara yol açtığını bildirdiler. AKP temsilcilerinin verdiği bilgiler, DİTİB Duisburg Marxloh Camii panosuna asılan Ahmet Davutoğlu posteri gibi kareleri hatırlattı.
"CAMİLER KUTUPLAŞIYOR; HOCALAR PARTİ PROPAGANDASI YAPIYOR"
Pek çok DİTİB ve IGMG camisinde benzer manzaralar yaşanırken, AKP’nin Avrupa teşkilatı UETD’nin, DİTİB camilerini adresleri vererek hazırladığı seçim minibüsleri kalkış noktaları broşürü de tepki toplamıştı. Köln'de açıklama yapan parti temsilcilerinden MHP temsilcisi Tansel Çiftçi “Camiye siyaset sokulması yüzünden çoğu DİTİB caminde kutuplaşmalar meydana geldi. O camiyi beraber inşa etmiş insanlar şimdi gergin. Camiler AKP’nin seçim bürosu gibi kullanıldı. AKP broşürleri dağıtıldı, propagandaları yapıldı, seçmen sandığa taşındı” demişti.
“Camiye siyaset sokulmamalı” diyen MHP'li Çiftçi, “Aksi halde kardeşlik bozuluyor, Avrupa’daki Türklük bunun sıkıntısını çekiyor” dedi. AK Parti’nin camileri kullanmasının partiler arasında haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Çiftçi, “AKP camileri kullanmamış olsa, eşit imkanlarla yarışsak bu kadar seçmenin AKP’ye oy vereceğine inanmıyorum. Görevini çok temiz yapan hocalarımız da var. Ama bazıları da hakikaten hukuku aşıyor, resmen propaganda yapıyor” şeklinde konuştu.
CHP temsilcisi Salman Yelken ise “Cami demek, Allah’ın evi demek. Camiler devletimiz ve halkımızın vergileriyle açılan yerlerdir. Ama AKP bu dönemde camileri kendi üssü gibi kullanıyor. Ve seçimlere çok adaletsiz şartlarda girdik burada. DİTİB’in bir partiye angaje olması, kendisine ve camilere zarar veriyor. Çünkü şaibeli bir partinin orda probaganda yapmasına izin veriyorsun, dini kuruluş da şaibeli duruma düşüyor. AKP dini kullanarak oy devşiriyor. Kirli çamaşırlar din alet edilerek örtülüyor” açıklamasında bulundu.
MHP adına sandık kurulu üyeliği yapan Berat Bayraktar ise “Diyanet teşkilatı hiçbir dönem bu dönem olduğu kadar doğrudan siyasete meze yapılmamıştı. Bu da cemaat arasında gerilimlere neden oluyor” dedi.
Saadet Partisi (SP) temsilcisi Ali Koç da AKP’nin camilerde siyaset yapmasından rahatsız olduklarını bildirerek, “Camiye siyaset sokmak yanlıştır” dedi.
HDP’li Aziz Kürek de “İbadethaneler siyasete alet edildiği zaman, antidemokratik seçim olur. Bir camide Davutoğlu posteri asılıyorsa orası, seçim otobüsleri kaldırılıyorsa orası partinin bürosu olmuştur. Camilerde seçmene para, hediye çeki dağıtıldığını da duyuyoruz.” diye konuştu. HDP temsilcisi Dilek Satılmış ise ibadethanelere siyaset sokulmasının yanlış olduğunu, diğer partilere haksızlık yapıldığını kaydetti.
23 Ekim cuma günü de benzer bir olay Macaristan’da cuma namazında yaşandı. Budapeşte'deki Türk mescidinde cuma namazı kılan soydaşlar, cuma namazı çıkışında AKP propagandasıyla karşılaşınca şoke oldu.
Camiden çıkan herkesin eline AKP amblemli 2 kahve paketi, kalem, kutu ve Ahmet Davutoğlu'nun fotoğrafının bulunduğu saatler tutuşturuldu. Hediyeleri almak istemeyen mescid müdavimlerine ilginç sorular yönelten AKP görevlileri, propaganda gereçlerini almaları için cemaate ısrarcı oldu.
Y.H. isimli bir mescid müdavimi, olaydan aşırı şekilde rahatsızlık duyduğunu belirtti. Dinin siyasete alet edildiğini söyleyen Y.H., bu propagandanın cuma namazı çıkışı yapılmasını ise "büyük ayıp" olarak nitelendirdi. Başka bir görgü tanığı ise “Din sömürüsü üzerinden koltuk peşinde koşanların hepsini birden Allah'a havale ediyorum” dedi.
İnsanların kahveyle, kalemle aldatılmaya çalışıldığını söyleyen ve ismini vermek istemeyen başka bir mescid müdavimi ise Afrika’da yaşamadıklarını, burasının bir Avrupa başkenti olduğunu ifade etti. Macaristan'da yaşayan bir başka soydaş ise "Camiye fitne sokuluyor. Ayrıca bu malzemeler halkın parasıyla satın alınıyor. Halkın parasıyla halkın oyunu satın alıyorlar." dedi.
Öte yandan, DİTİB’in tepki çeken uygulamalarından biri de geçtiğimiz haftalarda, Fransa’nın kuzeydoğusunda bulunan Strasbourg Başkonsolosluğu’na bağlı Fameck şehrindeki DİTİB Derneği’nin Facebook sayfasında yer almıştı. DİTİB Derneği, sayfada duyurduğunu ilanla AKP mitingine 5 otobüs kaldıracaklarını ve bu hizmeti AKP seçmenine ücretsiz sunacaklarını duyurmuştu.
Dernek başkanının, Facebook sayfasından yapılan duyurunun altına yapılan yorumlarda rahatsızlıklarını dile getiren takipçilerine, “camiye gelen cemaatin analizini yaptığını % 70 AKP, % 20 MHP, yüzde 10’un ise CHP’li olduğunu, bu sebeple AKP için otobüs kaldıracaklarını” söylemesi, cemaatin siyasi görüşlerine göre fişlediğini göstermişti. Dernek başkanı ayrıca, “Şu an büyük bir tehditle karşı karşıyayız, bu süreçte liderimin harcanmasını beklemek yerine tüm riskleri göze alarak davama ve liderime sahip çıkacağım” ifadelerini kullanmıştı.
Fameck DİTİB Derneği Facebook sayfasındaki ilan şu şekildeydi: “Selamunaleyküm, AKP seçmenleri için derneğimiz tarafından ücretsiz beş tane otobüsümüz kalkacaktır. Hizmetimizden faydalanmak isteyen seçmenler bizimle irtibat kurmanız yeterli olacaktır.” Yurtdışında oy verme işlemi başladıktan sonra derneğin sayfasındaki paylaşımlarda, otobüslerin Strasbourg Başkonsolosluğu’na AKP seçmenini taşıdığını gösteren fotoğraf ve videolar yayınlanmıştı.
Anadolu’daki seçim bürosu olarak kullanılan camileri başka yazımda anlatacağım
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.