1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Schengen Vize Başvurusu Reddedilenlerin Oranı; İki Kat Arttı
Schengen Vize Başvurusu Reddedilenlerin Oranı; İki Kat Arttı

Schengen Vize Başvurusu Reddedilenlerin Oranı; İki Kat Arttı

Almanya, Türkiye’den resmi görevli olarak değil, şahsi amaçlı olarak seyahat yapan yeşil pasaport sahiplerine yönelik kontrolleri daha çok sıkılaştırdı.

A+A-

Almanya havalimanlarında bazı yeşil pasaport sahiplerinin uzun süre beklemek zorunda kalması, hatta son dönemde bazı vatandaşların ilk uçakla geri gönderilmesi üzerine, Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruyla, vatandaşlarını bilgilendirdi.

İLK UÇAKLA GERİ GÖNDERİLİYOR

Hususi Pasaport olarak adlandırılan ve vizeden muaf olan yeşil pasaport sahibi vatandaşların, Almanya’ya şahsi amaçlı yapacakları seyahatlerde bazı koşulları karşılaması gerektiğine dikkat çeken Başkonsolosluk, “Alman sınır polisi pasaport kontrolü sırasında, sağlık sigortası, dönüş bileti ve kalınacak süre için günlük 45 euro nakit para veya geçerli bir kredi kartı ibraz edilmesini talep etmektedir”

Duyuruda, “Aksi halde vatandaşlarımız ülkeye kabul edilmeyerek ilk uçakla Türkiye’ye geri gönderilmektedir. Hususi pasaportu olan vatandaşlarımıza, bu hususlarda tedbirli olmalarını tavsiye ediyoruz”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI NE DEDİ

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, bir kişinin Türkiye’de yeşil, gri ya da diplomatik pasaport gibi, resmi görevlilere ve kamu görevi ifa edenlere verilen bir pasaporta sahip olmasının, her koşulda otomatikman Schengen bölgesine ve bu kapsamdaki Almanya’ya giriş yapmasına ve ülkede ikamet edebilmesine hak sağlamadığının altını çizdi.

Sözcü, Alman İkamet Genelgesinin 19'uncu maddesi uyarınca, bu tür pasaportlara sahip kişilerin ilkesel olarak Almanya’ya giriş ve kısa süreli kalışlarında vize muafiyetinden yararlandıklarını, ülkeye girişlerde Schengen Anlaşması’nın 4'üncü maddesi hükümlerinin dikkate alındığını, buradaki koşulların karşılanması gerektiğini söyledi.

GÖREV İCABI KRİTERİ

İçişleri Sözcüsü, bu hüküm uyarınca, vize muafiyetinden yararlanarak Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahat amaçlarını, ülkede hangi şartlarda kalacaklarını belgelemek ve gün başına 45 euro olmak üzere kalış süreleri boyunca günlük harcamaları ve dönüş biletleri için gerekli mali koşullara sahip oldukları yönünde “maddi teminat” göstermek durumunda olduklarını söyledi.

Sözcü, dönüş biletinin ibraz edilmesinin de, bu maddi teminat hesaplamasına dair değerlendirmede bir avantaj teşkil edebileceğini söyledi.

Alman İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’den “resmi görev icabı” yapılan seyahatlerde ise kolaylık sağlandığını, maddi teminat koşulunun burada aranmadığını söyledi.

Sözcü, "Bu kriterler diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları için de mi geçerli?” sorusuna “Bu düzenlemeler genel olarak, Türkiye’nin diplomatik pasaportuna sahip olanları da kapsıyor.

Almanya’da görevli olan, burada akredite Türk diplomatları için hem girişte hem burada görev yaptıkları süre boyunca farklı düzenlemeler bulunuyor” yanıtını verdi.

ALMANYA’NIN RAHATSIZLIĞI

Türkiye’de son senelerde yeşil ve diplomatik pasaport hakkı tanınan kişilerin kapsamının çok genişletilmiş olması soru işaretlerine yol açtı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle birlikte diplomatik pasaport verilen kişi sayısının çok arttığına dikkat çeken yetkililer, bunların verilmesinde bir çok AB ülkesinden farklı kriterlerin esas alındığını, Türkiye’de resmi görev dışında yapılan seyahatlerde bu pasaportların kullanıldığını söylüyor.

Son senelerde bazı yeşil pasaport sahiplerinin, bu pasaportları amacı dışında kullandıklarının gözlemlendiği belirtiliyor, kontroller sırasında bazı TIR şoförlerin yeşil pasaport ile seyahat edip, çalıştıklarının tespit edildiği söyleniyor.

SCHENGEN BAŞVURULARI GERİLİYOR

Yeşil pasaportla seyahat yapanlar için kontroller sıkılaştırılırken, Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için Schengen vizesi başvurusunda bulunan Türk vatandaşların sayısı gerilemesi de dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği (AB) istatistiklerine göre Türkiye’de ekonomik krizin baş gösterdiği 2018 senesinde 879 bin 238 Türk vatandaşı Schengen vizesi için başvurdu.

Türk vatandaşların vize başvuruları 2014senesinden 2017 senesine kadar devamlı artış gösterinken, geçen sene yüzde 10’luk bir gerileme kaydedildi.

2014 senesinde 813 bin 339 Türk vatandaşı Schengen vizesi için başvuruda bulunurken bu sayı 2015 senesinde 900 bin 789’a, 2016 senesinde 937 bin 487’ye, 2017 senesinde ise 971 bin 710’a yükseldi. 2018 senesinde ise başvurular son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi.

REDDEDİLME ORANI İKİYE KATLADI

Schengen vizesi başvurusu reddedilen Türk vatandaşlarının sayısı da ciddi oranda artış gözlendi.

2014 senesinde vize başvuruların yüzde 4,4’ü reddedilirken, bu oran 2018 senesinde neredeyse iki katına çıkarak yüzde 8,5’e ulaştı.

İstatistiklere göre, Türkiye’de 2018 senesinde Schengen vizesi için en çok başvuru Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğuna yapıldı.

Bunu Fransa, İtalya ve Yunanistan’ın İstanbul başkonsolosluklarına yapılan başvurular izledi. 2018 senesinde Türkiye’de Schengen vizesi için en az başvurunun yapıldığı AB üyesi ülkeler ise Malta, Estonya ve Portekiz oldu.

MİLYONLARCA EURO VİZE ÜCRETİ

AB, 62 ülkenin vatandaşlarına vize serbestisi tanıyor. Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin fiilen durması ve 2016 senesi Mart ayında AB ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatında belirlenen kriterlerin Türkiye tarafından karşılanmamış olması sebebiyle Türk vatandaşları için böyle bir kolaylık bulunmuyor.

Ayrıca Türkiye, AB adayı bir ülke olmasına rağmen, Türk vatandaşları Schengen için birçok üçüncü ülkeye göre daha yüksek bir vize başvuru ücreti ödüyor.

Örneğin Rus vatandaşları için 2018 senesinde 35 euro olan bu ücret, Türk vatandaşları için 60 euro. Bunun 2019 içerisinde 80 euroya çıkması bekleniyor.

Türk vatandaşları 2018 senesinde Schengen başvuruları için ödediği toplam miktara dair resmi bir veri yok.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.