Polisin baskın yaptığı Assange hakkında İngiliz yargısından mahkumiyet, ABD'den suç duyurusu

Polisin baskın yaptığı Assange hakkında İngiliz yargısından mahkumiyet, ABD'den suç duyurusu

İngiliz mahkemesi WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ı kefaletle serbest kalma şartlarını ihlalden tutuklayarak mahkum etti. Ceza ileri tarihte açıklanacak.

A+A-

İngiliz polisinin Ekvador Büyükelçiliğine düzenlediği baskınla gözaltına aldığı WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Londra'daki Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkarıldı. Yargıç, 2012'de tecavüz suçlamasından İsveç'in iade talebi sürecinde kafelatle bırakılma şartlarını ihlal ettiği ve yargı sürecinden kaçtığı gerekçesiyle Assange'ı tutuklayıp mahkum etti.

Suçsuz olduğu beyanında bulunan Assange'ın alacağı ceza ileri bir tarihte açıklanacak. Hakkındaki suçlamaya en fazla 12 ay hapis cezası öngörülüyor.  

O dönemde İsveç'in ABD'ye iade etmesi halinde casusluk suçlamasından idam talebiyle yargılanması tehlikesi bulunan WikiLeaks kurucusu, mahkemeye gelmemek için mantıklı bir mazereti olduğunu söyledi.

Yargıç ise 'mantıklı mazaretin' ancak bir narsistin savı olabileceği karşılığını verdi.

Assange'ın 2 Mayıs'ta düzenlenecek duruşmaya video bağlantısıyla katılacağını açıklayan yargıç, ABD'nin de iade talebiyle ilgili belgeleri 12 Haziran'a dek teslim etmesi gerektiğini duyurdu. 

Ekvador'un 7 yıldır sağladığı sığınma hakkını iptal etmesi ve İngiliz polisini büyükelçilik binasına davet etmesi, gizli polisin de katıldığı ve Assange'ın karga tulumba götürüldüğü bir operasyona yol açtı.

Avustralya vatandaşı Assange'ın Ekvador'un başkenti Quito'daki avukatı, ABD'ye iade edilmesi halinde hayatının tehlikeye gireceği uyarısını yaptı.

Nitekim Washington Assange'ın ABD ile İngiltere arasındaki sınırdışı ve iade anlaşması uyarınca tutuklandığını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, Julian Assange hakkında iddianame açıkladı. Eski Başkan Barack Obama döneminden kalma soruşturmaya dayanan iddianamede WikiLeaks kurucusuABD tarihindeki en büyük gizli bilgi sızdırmalarından birinde rol almakla suçlandı.

İddianamedeki ifadeye göre "Assange, Mart 2010'da Gizli İnternet Protokolü Ağı'na (SIPRNet) bağlı AND Savunma Bakanlığı bilgisayarlarının şifresini kırmak için Chelsea Manning'e yardım etme komplosunda yer aldı".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.