Pegasus/Nane: nakit girdisini artıran, nakit çıktısını azaltan,  tedbirler aldık

Pegasus/Nane: nakit girdisini artıran, nakit çıktısını azaltan, tedbirler aldık

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane yaptığı açıklamada pandemi döneminde aldıkları tedbirleri anlattı

A+A-

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane Bloomberg HT'de Finans Merkezi programına Gizem Uzuner'e konuk oldu.

programda havacılık sektöründe pandemi etkilerini değerlendiren Nane, nakit çıktısını azaltan, girdiyi artıran tedbirler aldıklarını söyledi. 

Nane konuya ilişkin olarak "bu 2.5 aylık süreçte satış olmadığı için şirkete nakit akımı yoktu ama giderlerimiz vardı. Bizim ödeme dengesini iyi yönetmemiz gerekiyordu. İkincisi taze nakit ihtiyacımız olabiliyordu.

Nane,pandemi sürecinde biz 7 tane uçak aldık, bunu da banka kredisiyle yapmak durumunda kaldık.Sektör olarak nakit çıktısını azaltıcı, nakit girdisini artırıcı tedbirler almak durumunda kaldık. Nitekim Nisan ayında açıklama istikrar kalkanı projesi de bu amaca yönelikti. Tüm sektör olarak süreç bu şekilde yönetildi." yorumunu yaptı.

Özkaynak açısından karın yüzde 100'ünün şirkette kalmasının sağladıklarını belirten Nane "20 Nisan'da genel kurulu uzun yaptık, alınan kararla hissedarlarımız bir önceki yılın karının yüzde 100'ünün dağıtılmadan şirkette kalmasını, özkaynakların güçlenmesi açısından net varlıklara eklenmesini istediler. Bu sayede biz özkaynaklarımızı 200 milyon dolar kadar takviyelemiş olduk. Bu da nakit çıktısını engelleyici tedbir oldu" ifadelerini kullandı.

Pandeminin şirketler ve sektörler açısından farklı ülkelerde farklı etkileri olacağını söyleyen Nane "ülke olarak, havacılık olarak gelecek yıl 2019 normallerine döneceğimizi öngörüyoruz" diye konuştu.

Pandemi döneminde önlerini tam göremedikleri için yılbaşında yaptıkları öngörülerini geri çektiklerini kaydeden Nane "Sağlıklı bilgi altyapısı oluşmadığı için henüz öngörülerimizi maalesef yenileyemiyoruz" dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.