Öztrak: Ermenistan'ın Yaptığı Terördür!

Öztrak: Ermenistan'ın Yaptığı Terördür!

Ermenistan'ın yaptığının kabul edilemez olduğunu belirten CHP'li Öztrak, "Bu, uluslararası hukukun açık ihlalidir. Bu, terördür. " dedi.

A+A-

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara ilişkin Ermenistan'ın uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyerek "Ermenistan’ın bölge barışını tehdit eden tutumu kabul edilemez" dedi. Öztrak, Türkiye'nin meselenin uluslararası hukuk zemininde çözümü için Azerbaycan'a her türlü desteği vermek zorunda olduğunu ifade etti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ermenistan'ın uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirterek "Ermenistan’ın bölge barışını tehdit eden tutumu kabul edilemez" dedi.

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası açıklama yapan Öztrak, Türkiye'nin meselenin uluslararası hukuk zemininde çözümü için Azerbaycan'a her türlü desteği vermek zorunda olduğunu vurguladı.

Öztrak, şunları söyledi:

"Ermenistan, uluslararası hukuka aykırı olarak Azerbaycan ile olan ateşkesi bir kere daha bozdu. Azeri yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef aldı. Ermenistan’ın bölge barışını tehdit eden tutumu kabul edilemez. Bu, uluslararası hukukun açık ihlalidir. Bu, terördür. Yukarı Karabağ’daki Ermenistan işgali, zaten bölgemizde kanayan bir yaradır. Yıllardır süren bu işgal hem bölge güvenliğini hem de refahını tehdit etmektedir.

Çatışmaların yaşandığı coğrafya ülkemizin Kafkasya’yla bağlantısı için stratejik önemdedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı gibi önemli uluslararası stratejik tesisler çatışma bölgesine yakındır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti olarak, olayları tüm boyutlarıyla, dikkatlice değerlendirmeliyiz. Meselenin uluslararası hukuk zemininde çözümü için Azerbaycan’a her türlü desteği vermek zorundayız.

Yukarı Karabağ meselesinin barışçıl yollarla çözümü için öncelik bellidir, Ermenistan, daha önce işgal ettiği bölgelerden, askerlerini derhal geri çekmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaşanan saldırıda şehit olan Azeri kardeşlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifa diliyoruz. Azeri kardeşlerimizin ve Azerbaycan’ın acısı bizim de acımızdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kalbimiz, dualarımız ve desteğimiz Azeri kardeşlerimiz ve Azerbaycan Cumhuriyeti’yle beraberdir."


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.