Kılıçdaroğlu: Fettah Tamince'yi kim koruyor?

Kılıçdaroğlu: Fettah Tamince'yi kim koruyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında Fettah Tamince hakkında önemli iddiaları gündeme getirdi.

A+A-

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

— Şikayet etmek vatandaşın hakkı ama 17 yıldır iktidarda olanlar şikayet ediyor. Sanki ülkeyi Japonlar yönetiyor da bu beyefendi şikayet ediyor, sanki muhalefette.

— Türkiye'yi yönetenler bir avuç tefeci. Dışarıdaki ve içerdeki tefeciler! AKP döneminde yurtdışındaki tefecilere ödenen para 446 katrilyon.

— Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum; 17 yıldır tek başına ülkeyi yönetiyor. Ne istediyse verdiniz. Sorunlar çözüldü mü? Çözülmedi. Şimdi kalkmış marketçiyi, sanayiciyi, esnafı suçluyor.

— Türkiye'yi yönetemiyorlar; açlık sınırı 2900 TL, asgari ücret 2020 TL. Milyonlarca kişi bu maaşla yaşamaya çalışıyor.

İSTABUL'DA 240 MİLYARLIK RANT

— Sağlam bir ekonomi politikası uygulansaydı bunlar yaşanmazdı. Sonra tarım ürünlerinin ihracatını yasakladılar. Tarım Bakanı çıktı, et yemeyin ot yiyin dedi. Buradan Zaytung yöneticilerinden bir istirhamım var, bu Tarım Bakanı'nı da kadronuza alırsanız çok mutlu olurum.

— Elektriğe zam, doğalgaza zam, otoyollara zam yapacaksınız ve dönüp esnafı, sanayiciyi, berberi, manavı suçlayacaksınız. Zamları yapan onlar. Dönüp vatandaşı suçluyorlar. Bunu tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim.

— En büyük rantı sağlayan inşaat sektörüydü. İstanbul'da 76 gökdelen diktiler. 76 gökdelenin kendi yandaşlarına, bir avuç kişiye sağladığı rant 240 milyar lira. Gelir dağılımı bunun için bozuk. Vatandaş bunun için perişan.

'SARAYLARDA DEĞİL VATANDAŞIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAK İSTİYORUZ'

— Biz saraylarda değil vatandaşın gönlünde taht kurmak istiyoruz. Biz gecekondularda yaşayan insanları kazanmak istiyoruz.

— Bütün mazlumlardan yana politika izleyeceğiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir ülke hayal ediyoruz. Bunu sağlayacağız.

— Milyonlarca işsizimiz var. Niye fabrika kurulmuyor bu memlekette? Bütün fabrikaları sattılar. O bölgelerde yaşayan insanlar şu an perişan vaziyette. Bu tabloyu Türkiye'nin önüne koyan da içeride ve dışarıdaki tefecilerdir, AKP'dir.

'İHLASZEDELER 18 YILDIR UĞRAŞIYOR'

— 'Hortumcu Piyasa Ekonomisi' kavramından söz ettim. Vatandaşın cebinden çekip,yandaşa para aktaran sistem. 70 bin İhlaszede var. Dönemin hükümetleri söz verdi. Kurulduktan iki yıl sonra 1 milyar 170 milyon para toplandı. İhlaszedeler ise 18 yıldır uğraşıyor.

— 70 bin mağdura sesleniyorum; onlar sana söz verdiler arkanda durmadılar. Onların her şeyi var senin hiçbir şeyin yok. Sana Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıkıyor. 70 bin kişinin günahı kimin boynuna? Bugün kanun teklifi vereceğiz. Parlamentoda görev yapan vicdan sahibi milletvekilleri kul hakkından yanaysanız bu kanuna evet diyeceksiniz.

— İhlaszedeler de hakkını, demokrasi hakkını kullanmalı. Ama izin vermiyorlar, tıpkı cumartesi anneleri gibi.

— Siyaset kurumu devlet olmak için değil devleti yönetmek için gelir. Kozmik Odayı yabancılara bunlar açmadı mı? MİT'e sesleniyorum, siz bunlara nasıl güveniyorsunuz. FETÖ terör örgütünün bir numaralı siyasi ayağı Erdoğan'dır. Dava açsın ispat edeceğim.

— Eren Erdem haksız hukuksuz bir şekilde 222 gündür tek kişilik hücrede kalıyor. Adalet orucu tutuyor. PM olarak karar aldık, adalet orucunu bırak sevgili Eren Erdem. Çünkü Türkiye'nin de CHP'nin de sana ihtiyacı var. Osman Kavala 462 gündür yatıyor. Nedenini de bilen yok.

'FETTAH TAMİNCE'YE DOKUNULMAZLIĞI KİM SAĞLIYOR?'

-Bir kişi var. FETÖ'nün mali ayağında, eğitim ayağında, medya ayağında, sivil toplum ayağında görevli. Adı ne? Fettah Tamince! On binlerce kişi tutuklandı. Apartman ödentilerini Bank Asya'ya yatırdı diye memuriyetten atılanlar oldu. Beyefendiye hiçbir şey yapılmıyor. Fettah Tamince 17/25 'ten sonra Zaman'ın %10'unu satın alıp büyük paralar yatırıyor. Dokunuluyor mu? Dokunulmuyor. Niçin? Arkasında birileri var.

-Fettah Tamince 15 Temmuz darbesinden sonra Gevher Sultan Vakfı'nın da aralarında olduğu çok sayıda örgütün yöneticisi. Kimse dokunmuyor. 

- Fettah Tamince hakkında Emniyet’in raporu var. Tık yok. MASAK’ın raporları var, bir şey yapılıyor mu hayır!

- MASAK Raporlarında bu Tosun’un örgüt elebaşlarına para gönderdiğine dair ifadeler var, dokunulmuyor. Garibanlar hapiste, askeri öğrenciler hapiste bu beyefendiye dokunan yok. Polis raporlarına göre Fettah Tamince Pensilvan’ya gidiyor. 17-25 Aralık sonrasında ziyarete gidiyor. Soruyorlar niçin gittin, kimlerle gittin diye “Kimsenin adını hatırlamıyorum” diyor, gittim pişman değilim diyor.

- Bank Asya’ya 5 lira yatırdı diye insanları memuriyetten atıyor. Kim koruyor bu adamı kim! Bunun avukatlığını yapanlarla Erdoğan’ın avukatlığını yapanlar aynı kişiler mi? bu avukatlar güçlerini nereden alıyorlar? Tamince’nin gücü nereden geliyor. Bu adamın özelliği ne?

- Tank-palet fabrikasını satacaklar, özelleştirecekler. Saray'a soruyorum 'Bekçi'den cevap geliyor. Senin bekçiliğini anlıyorum eyvallah sana yakışıyor eyvallah ama ülkücülere yakışmıyor. Ülkücüler yapmaz böyle şey. Onların tamamı vatanseverdir. Sevgili bekçi ben sana sormuyorum patronuna soruyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.