Hakim İle Avukat Arasında Etek Boyu Tartışması: Soruşturma Açıldı

Hakim İle Avukat Arasında Etek Boyu Tartışması: Soruşturma Açıldı

Kartal'da bulunan İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir duruşmada, hakim ile bayan avukat arasında "etek boyu" tartışması yaşandı.

A+A-

Hakim, etek boyunun avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu söyleyerek, etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi.

Bayan avukat, etek boyunun çekilmesini istemedi. Duruşmada izleyici olan 2 avukat da etek boyunun mevzuata uygun olduğunu söyledi.

15 CM KISA

Tutanaklara yansıyan tartışmada hakim, dosyaya ulaşan bilirkişi raporunu okudu ve avukatlara söz verdi. Söz alan kadın avukat, bilirkişi raporuna karşı konuşmaya başladı.

Bu esnada hakim, bayan avukatın eteğinin diz üstünden 15 santimetre yukarıda olduğunu, bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu, giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğunu söyledi.

durusmada-kadin-avukatla-hakim-arasinda-etek-boyu-tartismasi.jpg

AVUKATLAR KARŞI ÇIKTI

Dinleyici sıralarında bulunan 2 avukata da etek boyunun avukatlık hukuku mevzuatına, örfüne uygun olup olmadığı soruldu.

2 avukat da etek boyunun avukatlık, hukuka ve örfüne uygun olduğunu, özgürlük alanı ile ilgili olduğundan etek boyuna müdahale edilmemesi gerektiğini belirtti.

FOTOĞRAFININ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ

Hakim, baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile fotoğrafının çekilmesini istedi. Bayan avukat ise "Etek boyumun çekilmesini istemiyorum. Yaşananlar duruşma tutanağına geçti.

Hakim, duruşma zaptının bir suretinin İstanbul Baro Başkanlığı'na gönderilmesine karar vererek. duruşmayı erteledi.

HAKİM TACİZ ETTİ

Olaydan sonra Türkiye Barolar Birliği (TBB) açıklama yaptı. Açıklamada, "Hakim, aynı zamanda meslektaşımızı bu şekilde baskı altına almış ve taciz etmiştir.

Yargılama yaptığı işi bırakıp, meslektaşımızı kılığı kıyafeti yüzünden yargılamaya kalkışmıştır. Hatta fotoğrafını çekmeye teşebbüs etmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.