1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım, Ağaçları Kesen İstanbul Ticaret Odası'nı Valiliğe Şikayet Etti
Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım, Ağaçları Kesen İstanbul Ticaret Odası'nı Valiliğe Şikayet Etti

Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım, Ağaçları Kesen İstanbul Ticaret Odası'nı Valiliğe Şikayet Etti

İstanbul’un Üsküdar ilçesi Kandilli Mahallesi’nde Cemile Sultan Korusu’nda yaşananlar tartışma yaratmıştı.

A+A-

İstanbul Ticaret Odası tarafından yönetilen Cemile Sultan Korusu’nda 200’e yakın ağacın kesildiği ifade edilmişti.

Çevre sakinleri, tarihi koruda bir ağaç katliamı yapıldığını belirterek, duruma tepki göstermişlerdi.

AZİZ YILDIRIM OLAYIN PEŞİNDE

Cemile Sultan Korusu yakınında evi bulunan Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım da konuya dair avukatı aracılığıyla; Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne ve İstanbul Valiliği'ne bir şikayet dilekçesi yazdı.

Yıldırım'ın verdiği dilekçede, Cemile Sultan Korusu’nda hukuka aykırı bir şekilde yapılan ağaç kesme işlemine son verilmesi talebinde bulunuldu.

Dilekçede, "Cemile Sultan Korusu’nda son 4 gündür aralıksız bir şekilde ağaçlar kesilmektedir" diye belirtilirken, "Şu ana kadar 247 tane ağaç kesilmiş olup, kesilen ağaçlar, tarihi nitelikte anıt ağaçlar olup İstanbul’da insanların nefes almasını sağlayacak nadir bir alanda bulunmaktadır.

Aziz Yıldırım'ın verdiği dilekçede, yapılan ağaç kesme işlemiin hangi yetkiye dayanarak yapıldığının da sorulduğunun altı çizilirken, “İlgililer, Orman Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden izin aldıklarını beyan etmiş olmalarına rağmen herhangi bir şekilde izin yazılarını ibraz edememişlerdir.

YÜZLERCE AĞACIN KESİLİP

Uyarılarımız üzerine ‘kuruyan ağaçlarını kestiklerini’ beyan etmişlerdir. Kurumuş ağaçların kesildiği beyanı doğru değildir” şikayet dilekçesinde, "Bölgede ikamet eden insanlar kendi evlerinin dış cephelerini boyayabilmek için bile Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden izin almakta ciddi sorunlar yaşıyorken, küçük bir grubun kişisel menfaati için yüzlerce ağacın kesilip yol ve inşaat yapılması hukuka aykırıdır" diye belirtildi.

Verilen dilekçede, "Denetimden yoksun, orantısız ağaç kesim işleminin devam etmesi son derece vahimdir" denilirken, "Söz konusu doğa katliamına gecikmeksizin engel olunmasını, Orman Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nün hukuka aykırı olarak verdiği herhangi bir izin yazısının bulunması durumunda tüm sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını vekaleten arz ve talep ederiz.

İTO NE DEMİŞTİ

İstanbul Ticaret Odası ve İTO Vakfı Başkanı Şekib Avdagiç, önceki gün, Odatv'ye konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, "ağaç katliamı" gibi bir durumun olmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanılmıştı:

Koru sınırları içinde bulunan ağaçlarla alakalı resmî kurumlara ve birimlere müracaatta bulunulmuş, muhtelif ekipler gelerek yerinde tespitler yapmışlar; nihayetinde de Koruda yer alan bu vasıftaki ağaçları tek tek inceleyerek, yerlerini ve durumlarını belirlemişlerdir.

Buna göre sadece tehlike arz eden ağaçların, ilgili mevzuat uyarınca alandan uzaklaştırılmasına, kaldırılan ağaç sayısı kadar Boğaziçi florasına uygun fidanın dikilmesine ve çalışmaların teknik bir raporla bildirilmesine İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından karar verilmiştir.

Alandan çıkarılacak tüm ağaçlar, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyelerinin hazırladığı plan ve teknik rapor uyarınca tespit edilmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.