Fay hattı yanında endişelendiren görüntüler...

Fay hattı yanında endişelendiren görüntüler...

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde, geçen 18 Ekim'de şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel, fay hattının üzerinde kurulu üzüm bağlarında devasa yarık ve çukurlar oluşturdu.

A+A-

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 1

Sarıgöl'de geçen 18 Ekim'de yağan şiddetli yağmur ve dolu sele neden oldu.  Hareketli fay hattına giren binlerce metreküp sel suyu, fay hattının üzerinde kurulu üzüm bağlarında devasa çukur ve yarıklar oluşturdu. 

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 2

Aşağı Koçaklar Mahallesi'ndeki bağlarda yarıklar yer yer 3 metre derinliğe ulaşırken, bu durum mahalleli de tedirgin etti. 

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 3

Vatandaşlar, önlem alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 4

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Bölümü Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Dr. Mustafa Softa, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Doç. Dr. Murat Uysal, Doç.Dr. İbrahim Tiryakioğlu, Araştırma Görevlileri Mehmet Ali Uğur, Eren Can Seytek'ten oluşan ekip, Sarıgöl'de sel sularının doldurduğu fay çukurlarında oluşan çatlak ve yarıklarda incelemelerde bulundu. 

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 5

İnceleme ekibi sel suların meydana getirdiği 2.85 santimetrelik çukurdan toprak örnekleri aldı.

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 6

Araştırma ekibinin başkanı Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Sarıgöl İlçesinde ilçe merkezinden geçen ulusal literatürde bilinen fay hattı var. 'Sarıgöl fayı' diye geçiyor. Bu hattın özelliği deprem olmadan bir tarafı düşüyor, bir tarafı yükseliyor. Bu düşük nedeniyle yılda 8-10 santimetrelik bir düşüş oluyor. Bizim bu çalışmalarımız 2000 yılından beri sürüyor. 20 yılda 2 metrelik bir oluşum meydana geldi. Geçen günlerde burada aşırı yağışlar oluşmuştu. Zemin alüvyon dediğimiz toprak oluştuğundan böylesine çatlamalar oluşmuştur. Burası önemli bir tarım merkezi olduğundan yeraltından su çekimi söz konusudur. Belirli bölgelerde suların derine inmesi nedeniyle gördüğünüz gibi çatların oluşmasına neden olmaktadır. Zamanla burada oturmalar gerçekleşmekte. Oturmaların büyük bölümü fay hattında olmaktadır. Bu olayların devam etmesi söz konusu. Tarım çok önemli bir parametre olduğu için uzun yıllar, bu olayın durdurulması olanaksız görülüyor. Şehir içinden geçen ve tarım alanlarından geçen fay hatlarının drenaj yapılarak suların yönüne değiştirmekle önlenebilir" dedi.

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 7

2010 yılında şehir içerisinden geçmekte olan fay hattı afet kapsamına alındığını hatırlatan Prof. Dr. Sözbilir, "TOKİ tarafından konutlar yapıldı. Bu bölgelerde can ve mal kaybı söz konusu değil. Zamanla bu bölgelerde önlemlerin yenilenmesinde yarar vardır. Bu bölgede jeolojik çalışmaların yapılmasında önem vardır" diye konuştu.

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 8

Fayların üzerindeki deprem üretmeyen bu şekil hareketlerin 'asist hareket' olarak değerlendirildiğini belirten Prof.Dr. Sözbilir, şöyle devam eti:

"Gerek Türkiye'de gerekse dünyada bu tür olaylar bilim dünyası tarafından incelenmektedir. Sarıgöl fay hattı üzerinde Dokuz Eylül Üniversitesi ,Afyon Kocatepe üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi incelemeler yapmaktadır. Bu çalışmalar hem TÜBİTAK hem de bilim adamları tarafından değerlendiriliyor. Birçok öğrenci de deprem olmadan bu tür hareketliliği incelemektedir"

 

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 9

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 10

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 11Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 12

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 13

Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 14Manisa'da fay hattı üzerindeki yarıklar için inceleme başlatıldı - 15

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.