Eski Başkana ağır suçlama: Menfaat temin ettiler

Eski Başkana ağır suçlama: Menfaat temin ettiler

Esenyurt Belediyesi eski başkanı Murat Alatepe ve başkan yardımcısı Ahmet Temel’in de aralarında olduğu 5 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık suç duyurusunda, şüphelilerin bir inşaat firmasından menfaat temin ettikleri öne sürüldü.

A+A-

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunun altında imzası olan isim, Tuva Turizm Otel’in yetkilisi Muharrem Yıldız… Şüpheli listesinde ise, Esenyurt Belediyesi eski başkanı Murat Alatepe, başkan yardımcısı Ahmet Temel, İnşaat Mühendisi Fatih Şahin, Yapı Kontrol Şefi İlker Kutluksaman ve Yapı Kontrol Müdürü İlhan Çelebi yer aldı.

2019/12463 sayılı soruşturma numarasına göre, suç duyurusunun altında yatan gelişmeler ise şöyle: Tuva Turizm Otel ile Yeni Ünsa İnşaat arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıldı. 8 bin 281 metrekarelik arsa Tuva Turizm’indi. Yüklenici firma ile 2012’de yapılan sözleşme sonrası inşaat süreci başladı. Ancak, inşaat zamanında teslim edilmediği gibi, imara aykırılıklar tespit edildi. Yapılan fazla imalat nedeni ile taraflar karşı karşıya geldi. 

BELEDİYE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Tuva Turizm tarafı sözleşmeyi tek taraflı feshetti. Taraflar davalık oldu. Karşılıklı açılan davalar Bakırköy Ticaret Mahkemesinde görüldü. Bu süreçte, Esenyurt Belediyesi de söz konusu iki şirketin yetkilileri hakkına, imar kirliliğinden suç duyurusunda bulundu. 

CEZA DAVASI DÜŞTÜ

Ancak, hem ceza davası hem hukuk davaları devam ederken ilginç gelişmeler yaşandı. Daha önce, fazla imalat nedeni ile inşaatı mühürleyen, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunan belediye bu kez, farklı tespitler yaptı. Yapılan bu tespitler nedeni ile yüklenici firma Yeni Ünsa İnşaat’ın sahibi Selahattin Üngür hakkındaki ceza davası düştü. Benzer tespitler, ticaret mahkemesi dosyalarına da sunuldu.

MENFAAT KARŞILIĞI YAPTILAR

Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusunda, şöyle denildi:

“Esenyurt Belediyesi yetkilileri ile yüklenici arasında menfaat söz konusudur. Belediye yetkilileri, menfaat karşılığında bu dava esnasında yanlış tespitler yaptırarak mahkemenin yanılgılı karar vermesine izin vermişlerdir. Oysa inşaattaki usulsüzlüklerin bir kısmını dahi tespit ederek inşaatı mühürleyen de başlangıçta belediyenin kendisi olmuştur. Bu konu, başlı başına irdelenmelidir.” 

PROTOKOL YAPTILAR

Savcılık suç duyurusunun devamında, yanlış tespitlere dayalı raporların hazırlanması karşılığında elde edilen menfaatin nasıl sağlandığına ilişkin de bilgilere yer veridi. Buna göre, rüşvet ilişkisine A. Mimarlık isimli bir şirket aracılık etti. A. Mimarlık ile Yeni Ünsa İnşaat arasında protokollerin yapıldığına işaret edildi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.