1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomideki En Kötü Senaryo Bu: Çözüm İse...
Ekonomideki En Kötü Senaryo Bu: Çözüm İse...

Ekonomideki En Kötü Senaryo Bu: Çözüm İse...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ekonominin içine sürüklendiği krizden IMF yardımıyla çıkabileceği tespitini yaptı.

A+A-

IMF ile anlaşma sağlanması durumunda Türkiye ekonomisinin hızla durgunluktan kurtulacağını ve hızlı büyüme sürecine geçeceğini söyleyen TEPAV, aksi taktirde krizin çok uzun sürebileceği uyarısında bulundu.

4 AYAKLI PROGRAM VE IMF

TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Dr. Fatih Özatay, "Ekonominin Seyir Defteri" çalışmasının üçüncüsünde “Resesyondan Nasıl Çıkarız? İleriye Dair Senaryolar" başlığıyla bir teknik analiz yayımladı.

Çalışmasında Türkiye ekonomisi resesyondan çıkabilmesi için çok sayıda senaryo yazılabileceğini belirten Özatay, en olumlu senaryonun IMF ile yeni bir anlaşma yapmaktan geçtiğini söyledi.

Özatay, en kötü senaryonun ise mevcut durumun aynen devam etmesi olacağını belirtti. Dr. Özatay, Türkiye'nin döviz kurunda yeni bir sıçrama yaşanması olasılığını en aza indirmek, bankalar tekrardan kredi açabilir duruma getirmek ve üretim ortamı yaratabilmek için öncelikle 4 ayaklı bir programa ihtiyacı olduğunu bildirdi.

4 ayaklı programın; banka bilançolarının temizlenmesi, istikrar ve güven ortamının sağlanması, statükoyu değiştirecek adımların atılması ve adalet-demokrasi içerikli adımlardan oluşması gerektiğini belirten Özatay, bu adımlarla birlikte IMF ile yeni bir anlaşma yapılması Türkiye'yi krizden çıkaracak en iyi senaryo olacağını söyledi. Özatay, IMF'ye niçin ihtiyaç olduğunu şöyle anlattı:

IMF ile 3 nedenle anlaşmak gerekiyor. Birincisi, yakın zamanda çok sayıda ekonomik program açıkladık, ama geldiğimiz nokta ortada. Yeni programın kredibiliteye ihtiyacı var.

İkincisi, sorunlu özel şirket kredilerini banka bilançolarından temizleme operasyonu için uzmanlığa ihtiyacımız var. IMF ve bir dizi uluslararası kurum bu uzmanlığı sağlar. Üçüncüsü, IMF kredisine ihtiyacımız var.

RANT VERGİSİ GETİRİLMELİ

TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Dr. Fatih Özatay, IMF destekli 4 ayaklı programın başarıya ulaşması için gereken şartları şöyle sıraladı:

Yerel seçimlerden önce uygulanan ve bütçeyi bozan uygulamalara bir daha yeltenilmemeli. Kamu bankalarına görev zararı yazdıracak işlemlere son verilmeli.

Merkez Bankası bağımsızlığı tekrardan tesis edilmeli. Arsa rantını azaltmak için rant vergisi getirilmeli. İhale yasası eski haline döndürülmeli.

Adil, hızlı ve bağımsız bir hukuk sistemi kurulmalı. Toplumdaki kutuplaşma azaltılmalı. En ağır eleştirilerin bile korkulmadan dile getirildiği özgürlükçü bir ortam oluşturulmalı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.