Dört Partiden Ermenistan'a Ortak Tepki

Dört Partiden Ermenistan'a Ortak Tepki

TBMM'de grubu bulunan dört parti ortak bir bildiri yayımlayarak, Ermenistan'ı kınadılar.

A+A-

TBMM'de AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, Ermenistan'ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınayan ortak bildiri yayımladı: “Azerbaycan ordusu tarafından kendi öz topraklarında başlatılan karşı harekatı desteliyor, bunun 30 yıla yakın süredir Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarında yeniden Azerbaycan egemenliğinin, barış ve huzurun hakim kılınmasına giden yolu açmasını diliyoruz.” Ortak bildiride Azerbaycan’ın yanında yer almak için uluslararası camiaya çağrı yapıldı.

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarını kınayan bildiri yayımladı. Grup başkanvekillerinin ortak imzasıyla yayınlanan bildiride “Bu son saldırı, Ermenistan’ın, bölgede barış ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu Tovuz’daki saldırılarından sonra bir kez daha göstermiştir. TBMM olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanarak halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan ordusu tarafından kendi öz topraklarında başlatılan karşı harekatı desteliyor, bunun 30 yıla yakın süredir Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarında yeniden Azerbaycan egemenliğinin, barış ve huzurun hakim kılınmasına giden yolu açmasını diliyoruz” denildi.

ULUSLARARASI DAVET

Ortak bildiride “Yukarı Karabağ ihtilafının BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içinde barışçıl çözümüne desteğimizi yineliyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında yer almaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu imzalı ortak bildirinin tam metni şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin bu defa 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ cephe hattında ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlar kullanmak suretiyle Azerbaycan mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz.

Bu son saldırı, Ermenistan’ın, bölgede barış ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu Tovuz’daki saldırılarından sonra bir kez daha göstermiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanarak halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan ordusu tarafından kendi öz topraklarında başlatılan karşı harekatı desteliyor, bunun 30 yıla yakın süredir Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarında yeniden Azerbaycan egemenliğinin, barış ve huzurun hakim kılınmasına giden yolu açmasını diliyoruz.

Kardeş Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olduğumuzu, Yukarı Karabağ ihtilafının BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içinde barışçıl çözümüne desteğimizi yineliyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında yer almaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle, Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz."

a9fac622-294e-4072-8ba9-800280cb856b-w.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.