1. YAZARLAR

  2. Banu Avar

  3. “DANIŞMAN” BOLTON GELİRKEN
Banu Avar

Banu Avar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

“DANIŞMAN” BOLTON GELİRKEN

A+A-

 2019 Washington’dan her tür heyetin Ankara’ya ziyaretleriyle başladı.. CIA FBI adı belirsiz bir yığın heyet Dışişleri İçişleri Adalet bakanlıklarında fink atıyor. Üstüne Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Türkiye’ye geliyor. ‘İsrail’den fazla İsrailci’, ‘Barzani’den fazla Kürdistancı’ olarak bilinen John Bolton 9 aydır Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı. Daha önce de Ronald Reagan, baba ve oğul Bush yönetimlerinde görev yapmış “Irak”ı devirelim! İran’ı bombalayalım! İslam terördür!’ gibi söylemleri yazı ve makaleleriyle ünlü bir siyasetçi… Ayrıca Milli Silah Derneğinden (NRA) , Uluslararası Dini özgürlükler Komisyonuna, Amerika’nın Milli güvenliği için Yahudi Enstitüsü’ne kadar (JINSA) onlarca düşünce kuruluşunu, STK’yı yönlendiren isim.
Ankara’daki temaslarında, ‘ABD’nin Suriye’den çekilme planının askeri koordinasyonu yapılırken alınacak askeri ve istihbari tedbirleri’ görüşecekmiş. Malum bu ve benzer cümlelerin neresinden tutsanız oradan dökülüyor…

Bolton ve hükümetinin Afrika hamleleri Türkiye Suriye ve genelde bölge için de geçerli.. Bakın Bolton daha geçen ay Afrika ile ilgili konferansında ‘Tüm dünyada ve Afrika’da Çin ve Rusya’nın artan etkisi ile savaşmak zorunda olduklarını’ detaylarıyla anlatmıştı.. Çin’in ‘Kuşak Yol’ projesine geniş yer ayırmış, Afrika’da Rusya ve Çin’in yayılmacılığına karşı önlemler üzerinde durmuştu. Bolton Rusya ve Çin’in Afrika’da Amerikan yatırımlarını engellediğini şu sözlerle dile getirdi:

“Çin ve Rusya’nın Afrika’daki varlığı, Afrika’nın ekonomik büyümesinin önünde engeldir; Afrika’nın mali bağımsızlığına tehditdir; Amerika’nın sunacağı fırsatlara çelmedir; Amerikan askeri operasyonlarına müdahaledir; ABD milli çıkarlarına tehdittir!”
Doğruydu… Uzun yıllardır kıtada at oynatan ABD ve Fransa karşısına yeni rakipler çıkmıştı ve bu, Amerikan çıkarlarına tehditti.. Ama dünya artık çok kutupluydu.
Rusya Afrika’da Doğu-Batı ve Kuzey-Güney Trans Afrika demiryolları projesiyle varlık gösterecek; Çin ise tüm su ve diğer enerji alanlarında Batılı şirketlere göre çok daha fazla avantajlarla Afrika’nın her yerinde..
Andrew Korybko Bolton’un ‘Prosper Afrika’ ‘Afrika Refahı’ projesiyle ortaya çıktığını ama somut planlar yerine ‘Hukuku güçlendirin!’ klişesini masaya koyduğunu yazarak ekliyor:
“Bolton, Afrika’da hukukun güçlendirilmesinden bahsederken, acaba Amerika’nın örtülü operasyonları, seçim hileleri, çeşitli darbeler, siber savaşlar ve yumuşak ve sert güç oyunlarını mı kastediyor?!”
Bolton Afrika’da ve Ortadoğu’da Yeni bir Soğuk Savaş için düğmeye basıyor.. Özellikle rakiplerine hazırladığı tuzak her yerde aynı.. Askerlerini geriye çekermiş gibi yapıp ekonomik ilişkileri güçlendirme oyununu oynuyor.. Aynı anda rakipleri için hedef ülkelerde güvenlik boşluğu yaratıp yeni renkli darbe denemeleri ve kiralık askerleri sahaya sürmeye hazırlanıyor.

Bolton 8 Ocak’da heyetiyle Türkiye’de.. İran’a, Irak’a, Libya’ya, Kuzey Kore’ye Savaş naraları atarken Fox News’un ana yorumcularından biriydi.. Bakalım iç ve dış medya Bolton’un ziyaretinden ne aktaracak…
Serdar Turgut’un bugünkü yazısında Washington’dan gelen fısıltıları özetlemiş: 
1) PYD’den arınmış bir ‘tampon bölgeyle Türkleri memnun edecek ve esas önemlisi ABD’ye koridor sağlayacak bir çözüm
2) Türkiye’yi Suriye topraklarında İran’a ve Esad’a karşı savaştırmak…

3 Ocak 2019

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.