1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ÇOCUKLARI MENENJİT HASTALIĞINDAN NASIL KORUYALIM
ÇOCUKLARI MENENJİT HASTALIĞINDAN NASIL KORUYALIM

ÇOCUKLARI MENENJİT HASTALIĞINDAN NASIL KORUYALIM

ÇOCUKLARI MENENJİT HASTALIĞINDAN NASIL KORUYALIM

A+A-

ÇOCUKLARI MENENJİT HASTALIĞINDAN NASIL KORUYALIM, ESKİ VE YENİ MENİNGOKOK AŞILARI

 

Son yıllarda;hepimizce bilinmesi gerekli yeni ve önemli bir aşı grubu uygulanmaya başlandı çocuklarımıza. Meningokok aşıları.Nedir bu meningokok mikrobu ve ona karşı aşılama neden bu kadar önemli.

Meningokok mıkrobu,çocuklarda menenjit ve sepsis (tüm vücüda mikrop yayılımı)denen çok ağır klinik tabloların en önemli nedenlerinden.Her yıl 500000 adet yaygın-bulaşıcı hastalık oluşturuyor. Bu hastaların 50000 ile 150000 'n de ölüm meydana geliyor.(ölüm oranı % 10-14).Ciddi sekel oranı ise % 5-30 civarında. Mikrobun tek kaynağı insanlar.Yakın temasla bulaşıyor.Geç kış ve ilkbahar başlangıcında en sık hastalık yapıyor.İnsanlarda en çok hastalık yapan 5 alt grubu var bu bakterinin.Hastalık en çok hayatın ilk 1 yılı ve 2. sırada 1-4 yılları arasında görülüyor.Hacılarda da her yıl 100000 de 25 vaka bildirilmekte. Baş ağrısı,kusma,yüksek ateş,tüm vücutta kanama odakları,bilinç kaybı ile seyredebilen hastalıkta ;şok tablosu ile ölüm ya da hayatta kalanlarda;organ kayıpları,felç,epileptik nöbetler,deri kaybı,işitme kaybı gibi ağır sekeller oluşabilmekte.

Bu tehlikeli mikrobu bulgu göstermeden taşıyan insan sayısı ülkemiz için % 21.Taşıyıcılardan hastalığı kapmak olası.O zaman bu tehlikeli hastalık için aşılama şart.

Ülkemizde dünyada da olduğu gibi mikrobun A,C,W135,Y alt gruplarına karşı koruma sağlayan 3 ayrı firmanın aşısı var.2012 den beri uygulanmaktalar.Ve nihayet bu yıl Aralık ayı başında B serogruba karşı geliştirilen yeni menenejit aşısı ecza depolarına geldi. A,C,W135,Y altgruplarına karşı kullandığımız aşılar 3 ticari isimde mevcut.Menveo,Nimenrix,Menactra. En son çıkan

B alt gruba etkılı aşı ise Bexsero ismiyle raflarda yerini aldı. Bizde en çok hastalık etkeni olan alt gruplar ; 'W 135 ve 'B grupları.Buradan da anlaşılacağı üzere,çocuk hekiminizin uygun gördüğü zaman diliminde ve önereceği preparatlar ile mutlaka aşılatın yavrularınızı.Sağlıkla kalsın tüm çocuklar.

 

 

Dr.Figen Akdenizoğlu

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları uzmanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.