BİLİM İNSANLARI ARAŞTIRDI: ZENGİN OLMANIN YETENEKLE PEK DE BİR İLGİSİ YOK

BİLİM İNSANLARI ARAŞTIRDI: ZENGİN OLMANIN YETENEKLE PEK DE BİR İLGİSİ YOK

Akranlarınızın niçin sizden çok daha başarılı göründüğünü merak ediyorsanız, bunun sebebi belki de onların iş hayatında daha iyi olması değildir: Zenginliğin sanal ortamda canlandırıldığı yeni bir bilgisayar modeline göre, sebep muhtemelen sadece şans.

A+A-

Yapılan detaylı bir bilgisayar canlandırmasında, 40 yıllık bir çalışma sürecinin planı çizilmiş ve gerçek dünyadaki zenginlik dağılım modeli, yüksek isabet oranıyla yeniden oluşturulmuş. Fakat para yığınının en tepesindekilerin en yetenekli insanlar değil, en şanslı insanlar oldukları ortaya çıkmış.

İtalya’daki Catania Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların yaptığı çalışmanın amacı, hayatın boş olduğunu gösterip sizi ümitsizliğe sürüklemek değil; zaman ve kaynak yatırdığımız birçok alanda şansın oynadığı rolü anlamak.

Araştırmacıların çözmeye koyuldukları bilmece şuymuş: Eğer yetenek, zeka, çalışma isteği ve diğer etmenler gibi; genelde hayatta doğrulmanıza yardımcı olan şeyler nüfus genelinde eşit şekilde dağıldıysa, zenginlik neden böyle değil?

Yaklaşık olarak konuşacak olursak; insanlığın yüzde 10’luk kısmı, zenginliğin yüzde 85’inin keyfini çıkarıyor. Yetenek ve akıllılık gibi özellikler, bu kadar az insanda toplanmış değil. Peki bu işin sırrı ne?

“Bizim yaptığımız canlandırma, bu etmenin açık şekilde sadece şans olduğunu gösteriyor” diye yazıyor araştırmacılar.

Araştırma takımı, bilgisayarda oluşturulan 1.000 birey veya örnekle yola çıkmış. Fakat model herhangi bir boyuta göre uyarlanabiliyormuş. Yetenek, biraz standart sapmayla birlikte, yaklaşık olarak ortalama bir seviyede normal şekilde dağıtılmış; bu yüzden modeldeki herkesin biraz yeteneği varmış ancak kimsenin yeteneği başkasına göre çok fazla veya çok az değilmiş.

Bu arada herkes aynı zenginlik seviyesiyle başlamış.