Bakan Soylu Kemal Kılıçdaroğlu'nun Korumasıyla İlgili Şok Gerçeği Açıkladı

Bakan Soylu Kemal Kılıçdaroğlu'nun Korumasıyla İlgili Şok Gerçeği Açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, "Halen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü olarak görev yapmakta olan korumanın, EGM Personel Bilgi Sistemi üzerinden tüm kayıtları ve kurs bilgileri incelenmiş

A+A-

Kişinin sicilinde ve personel bilgi sistemi kayıtlarında VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu Eğitimini almadığı açıkça görülmektedir.

Soylu, Twitter hesabından, bir gazetede "Soylu'yu kim yanıltıyor" başlığıyla yayımlanan köşe yazısında yer alan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun koruma amirinin hem hassas yerleri koruma hem de VIP koruma kurslarından geçirildiği, bu kurslardan sonra Slovakya'da büyükelçinin koruma görevini üstlendiği ve söz konusu koruma hakkında kendisinin yanlış bilgilendirildiği iddialarına dair açıklama yaptı.

Tüm kurs bilgileri incelendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürünün, 2002-2005 senelerinde Slovakya'da misyon koruma görevinde bulunduğunu belirten Soylu, şunları söyledi:

Kurs katılım sertifikası ilgili birimlerimize sunulamamıştır

2002 senesinde Slovakya'ya misyon koruma görevine gitmeden önce misyon koruma kursu içinde VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu aldığını şifahi olarak beyan etmiş konu ile ilgili beyanını teyit edecek herhangi bir belge veya kurs katılım sertifikası kendisi tarafından ilgili birimlerimize sunulamamıştır.

Söz konusu korumanın kayıtlarımızda her iki kursu da almadığı açıkça görülmüştür

Ayrıca, VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu, Misyon Koruma Kursundan içerik bakımından çok daha kapsamlı ve farklıdır.

Misyon Koruma Kursu eğitim müfredatı ve kapsamı açısından VIP Önemli Kişileri Koruma Kursunu tam anlamıyla kapsamamaktadır.

Söz konusu korumanın kayıtlarımızda her iki kursu da almadığı açıkça görülmüştür. VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu profesyonel anlamda önemli kişileri koruyacak eğitimli personelin yetiştirildiği tek kurs olma özelliğini taşımaktadır.

Konuyla alakalı teftiş devam ediyor

Söz konusu köşe yazısını hayali kaynaklara dayandırarak yazdığından dolayı yazarı eleştiren Soylu, yazara, internete düşen bilgileri Bakanlığın ilgili kurumlarına teyit ettirip yayımlamasıyla kamuoyuna gerçek ve doğru bilgiyi aktarmış olacağı tavsiyesinde bulundu.

Soylu, konuyla alakalı teftişin devam ettiğini, kamuoyu oluşturmaktan ziyade sabırlı olunup devlete, kurumlara ve kurallara itimat edilmesini beklediklerini bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.