Anadolu Otizm Vakfı’nın kurmak istediği merkez engelleniyor

Anadolu Otizm Vakfı’nın kurmak istediği merkez engelleniyor

Anadolu Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Uyar düzenlediği basın toplantısında, otizmli bireyleri ve ailelerini eğitmek ve otizm konusunda doğru politikalar geliştirilmesini sağlamak için yirmi yıldan bu yana çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 

A+A-

Erkan Sevinç / İzmir 

Anadolu Otizm Vakfı  Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Uyar, Optimum AVM içinde yer alan ve otizmli bireylerin çalıştığı El Ele Kafe'de düzenlediği basın toplantısında, otizmli bireyleri ve ailelerini eğitmek ve otizm konusunda doğru politikalar geliştirilmesini sağlamak için yirmi yıldan bu yana çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 

Vakıf bünyesinde bulunan okulda otizmli bireylere uygulama ve davranış analizi eğitimleri verdiklerini, onların sosyalleşmesi ve konuşma becerilerinin gelişmesini sağladıklarını aktaran Uyar, otizm ve down sendromlu bireyler ve ailelerinin en önemli sorunlarından birinin de tatil yapamamak olduğuna işaret etti. Uyar, bu konuya çözüm getirmek üzere bir tatil kampı kurma projeleri bulunduğunu, Vakfın kurucu mütevelli üyesi olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den bu konuda büyük destek gördüklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığa ait Urla'daki kampı projeye tahsis etmeyi önerdi. Gidip gördük, oranın bu çalışma için uygun olduğunu belirledik. Buradaki kampın en kısa zamanda ilgili protokolle projeye tahsis edilmesini bekliyoruz. Halen 200 kişi kapasiteli olan kamp, yapılacak yatırımla bin kişiye kadar çıkarılabilir. Burası ülkemizde otizmli ve down sendromlu bireylere ayrılmış en büyük tatil merkezi olacak."

Merkezi İzmir’de bulunan vakfın diğer bir projesi olan "Mükemmeliyet Merkezi"ni İzmir’de hayata geçirmek istediklerini ancak bu konuda mesafe alamadıklarını dile getiren Uyar, Güzelbahçe Belediyesi'nden 3 dönüm arazinin tahsisini talep ettiklerini ancak başarılı olamadıklarını bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in konuya müdahil olmasına rağmen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin arazinin vakfa tahsisini kabul etmediğini savunan Uyar, şöyle konuştu:

"Böyle bir merkezin yapılamaması İzmir ve Türkiye için bir kayıptır. Niye belediye başkanı böyle bir tasarrufta bulunuyor anlamak mümkün değil. Biz de çareyi başka bir yer araştırmakta bulduk. Özelleştirme İdaresinden Urla Zeytinalanı Mahallesi'nde bulunan 28 dönümlük bir araziyi talep ettik. Görüşmelerimiz olumlu şekilde devam ediyor."
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum