Orhan Selen

Orhan Selen

60 YAŞ ÜSTÜNE ÖĞÜTLER

A+A-

Yaşınız kaç olursa olsun sonuna kadar okumanızı öneriyorum.

60 yaş dönemecini geçtiyseniz hem okuyun hem de ezberleyin.

Bazılarını da evinizin duvarlarına asın.

1.Yaşam boyu biriktirdiğiniz parayı kullanma zamanıdır. Bunları, onu biriktirmek için bulunduğunuz özverileri bilmeyenlere bırakmayınız. Size üzüntü verecek yatırımlar için kullanma zamanı değildir, sizin için huzur ve sükunet dönemi başlamıştır artık.

2.Çocuklarının ve torunlarının, parasal problemleri ile uğraşmaktan vazgeç; senin için harcadıkları paralar için suçlu hissetme kendini. Eğitim dahil, onlar için en iyisini yapmaya çalıştın yıllarca Şimdi sorumluluk onlarındır.

3.Biraz bencillik yap, ama tefeci olma. Gezintiye çık ve başkalarının hoşuna gidecek şeylerin peşinden koşmaktan vazgeç.

4.Sağlıklı, büyük fiziki hareketler gerektirmeyen bir yaşamın olsun. Ölçülü bir şekilde  spor yap ve iyi beslen.

5.En iyisini ve en güzelini al. Bu dönemde, ana amaç, paranın sizin tarafınızdan, zevkinize ve isteklerinize  göre harcanmasıdır. Unutma ki, ölümden sonra para, sadece kin ve nefrete yol açar.Geriye kalan para kimseyi mutlu etmez. Sürekli azımsarlar.

6.Küçük şeyler için kendini üzme, hatırlamak isteyeceğin güzel anlar gibi unutulması gereken kötü anlarında olur

7.Yaşa bağımlı kalma, sevgini hep canlı tut. Beynin kadar yaşlı veya  gençsin.

Sevgi yaşamı güzelleştirir. Bunu hiç unutma.

8.Kendine iyi bak, temizliğine dikkat et. Görünüşün görkemli olsun: sık sık berbere  git, tırnakların bakımlı olsun, cildiyeciye, diş hekimine git, düzenli bir şekilde parfüm ve krem kullan.

Burnunda , kulağında kıllar öne çıkmasın. Erkeksen kaşların saçlarınla kucaklaşmasın.

Ayılara kıl insana  temizlik yakışır.Artık genç ve yakışıklı olmasan bile, en azından bakımlı olursun.

9.Modern olmak önemli değil, iyi bir klasik olmaya çalış. Saçlarını boyatarak ve şatafatlı giyinerek gülünç olma.Hele erkeksen  saçlarını boyatma. Seni yanlış meslekte sananlar çıkabilir.

10.Gün, bu gündür. Kitapları ve gazeteleri oku, radyo dinle, TV de ki güzel programları izle, internete gir, mailler gönder ve al, sosyal ağlara katıl, dostlarına telefon et.

11.Gençlerin düşüncelerine saygılı ol, onlar senin bildiklerine bilmeseler de, yaşadıklarını yaşamasalar da, senin yaşına geldiklerinde muhtemelen senin konumunda olacaklardır, kendi düşüncelerini de söyle onlara, dinlemesini bilen yararlanır, yanılmış olsalar bile, onlarla tartışma.

12.Sadece anılarınla yaşama, “bizim zamanımızda” deyimini çok sık kullanma, senin zamanın da bu gündür. Kıymetini bil…

13.Çocukların ve torunlarınla birlikte yaşamaktan kaçın, sadece onları görmeye git veya davet edildiğinde onlarla beraber ol. Seni kullanmalarına izin verme.  Sevecen ama mesafeli olmaya çalış.

14.Gerektiğinde bir yardımcı kadın bulundur evinde. Gündelik Yaşamını mümkün olduğunca ve olanakların  ölçüsünde  kolaylaştır.

15.Seyahat etmek, yürümek, resim yapmak, dostlarınla oyun oynamak veya bir şeylerin koleksiyonunu yapmak gibi hoşuna giden bir“hobin” mutlaka olsun, olanakların içindeki ki şeyleri yap.

16.Yeni veya faydalı bir şey öğrenmeye çaba göstert ve zoruna gitse bile ileri teknolojinin gerisinde kalmamaya çalış.

17.Sosyal ve kültürel etkinliklere katıl. Müzeleri gez, sinemaya git…Tiyatro ve opera  ilgi alanına girsin. Önemli olan, biraz evden uzaklaşmaktır.

18.Eğer istediğin bir yere çağrılmazsan , sakın gücenme, Unutma ki, gençliğinde, sende birilerini hayal kırıklığına uğratmış olabilirsin, anne ve babanı fazlaca çağırmamış olabilirsin.

19.Az konuş, çok dinle, yaşamın ve geçmişin, sadece seni ilgilendirir. Bir şey ile ilgili fikrini soran olursa, kısa konuş ve sadece, iyi ve hoşa giden şeylerden söz etmeye çalış. Yavaş bir tonla ve kısa konuş, eleştirme.

20.Her şey gelip geçicidir, olduğu gibi benimse. Bir dönemin doğruları bazen başka bir dönemin yanlışları olarak kabul edilebilir.

21.Acılar ve üzüntülerle hep karşılaşılır, onlarla ilgili problemleri fazlaca dile getirme. Azaltmaya çabala. Sonuçta, sadece sizi etkilerler bu yaşta sorunlarınız sadece sizin ve doktorunuzun problemleridir.

22. Her fırsatta gül, yaşadığın ve sağlıklı olduğun için mutlu ol, unutma sen şanslısın, hayatının geleceğinin belirsiz olması gibi, ölümün de başka  bilinmeyen evre olacaktır.

23.Eğer biri size, artık hiçbir işe yaramıyorsunuz derse, duymazlıktan gel ve bunu dert etme. Sende kendi dünyanda sana göre önemli bir şeyler yapmışındır. Önemli olan bunu senin bilmendir. Ve unutma ki, işe yaramayan insanlar herkesi kendileri gibi sanır..

24-Eğer yazma yeteneğin varsa bunu kullan. Her hayattan en az bir roman ve birkaç öykü çıkar. Senin ömrün sınırlıdır ama bir kitabım ömrü ortalama bin yıldır. Yaz ve yaşarken ölümsüzlüğü yakala

25- “Çocukla çocuk olunmaz “ sözünü asla kullanma. Çünkü çocukla çocuk olunur. Sen o yaşlardan geçtin ama çocuk senin yaşadıklarını bilemez.

26-Çevredeki tüm insanlara iyi davranmaya onları kırmamaya çalış.

 Öldüğünde arkandan güzel şeyler konuşulmasını istiyorsan bu öneriyi uygula.

27-Siyasi seçimlerini başkalarına kabul ettirmeye çalışma. Hayatla birlikte siyaset de değişiyor.

28-Eğer boşanmışsan  eski eşin veya eşlerin hakkında asla olumsuz şeyler söyleme.

Hatta hiç konuşma.

29- Övünmekten olabildiğince uzak dur.  Nefretini sakla fakat sevdiğini mutlaka söyle.

Kıskançlık çok çirkin bir duygudur. Uzak dur ve  içine girmesine  asla izin verme

30-.Unutma hayat  öykün iyi veya kötü olsun, bir daha tekrar etmeyecektir.

Beden ölümlüdür ama ruh ölümsüzdür. Ruhuna acı çektirme.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.